RETROBÜS

Retrobüs bir amaç değil, sizleri Türk Müziği tarihinde müzikal bir yolculuğa çıkaran rock'tarmalı bir araç. Rockbilleri basın:)

Retrobüs 70'lerin, 80'lerin ve 90'ların efsane isimlerini anarak, dönemin unutulmaz eserlerini yorumlayan bir müzik grubudur. Sahnede giydiğimiz dönem kostümleri, kullandığımız aksesuarlar ve ses taklitleriyle konserlerimiz aynı zamanda tiyatral bir gösteri havasına bürünür ve bu da Retrobüs‘ü benzeri diğer gruplardan ayırır. Konseptimiz 7'den 70'e herkese ve her kesime hitap ederek büyük ilgi görmüş ve beğeni toplamıştır. Bunun en güzel göstergesi kısa zamanda sahne aldığımız büyük festivaller, konserler, tv programları ve sosyal medyada sayısı hızla artan takipçi sayısıdır.

Retrobüs grubunun oluşumunda en önemli etkenlerden bir tanesi müziğin yenileme evresinde gelişme mi değişme mi ve değerini yitirme mi konusunda sanki biraz tüketim algısında günlük müziklerin, anlık müziklerin, aylık, mevsimlik müziklerin çıktığı döneme şahitlik ettiğimiz 2010lu yılların başında, 2011 yılında, sahnede sevdiğimiz şarkıları söylemeye karar verdik. Sevdiğimiz şarkıları söylerken de bunu bir konsept hale getirip müzikal bir kabare haline getirebilir miyiz diye düşündük. Bunun içinde kostüm giymek gerekiyordu, biraz radikal bir karar almamız gerekiyordu ve onu aldık. 2011 yılının sonuna doğru bu oluşumu başlattık.

‘Retro' ve ‘büs' kelimelerini bir araya getirerek ‘Retrobüs' kelimesini türettik. O dönem metrobüs yeni yapılmıştı ona ithafen, yani kelime şakası anlamında, “Metrobüs Beylikdüzü'ne götürüyorsa bizde Retrobüs'le geçmişe götürelim insanları ve amaç değil araç olalım, aracı olalım, ustaları anlatan, ustaların eserlerini anlatan bir konsept yaratalım. Dinleyenleri Retrobüs'le geçmişe götürelim ve tekrar getirelim” anlamında bir konsept oluşturduk.

Retrobüs birleştirici bir grup. Müziğimizin Türkiye ve dünya müziği olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'de tüm halkın, 7'den 70'e herkesin dinleyebileceği sounda, renkte ve samimiyette müzik yapıyoruz. Karşılığını da son 3-4 yıldır görüyoruz. Hem konser sayılarımızda hem de gittiğimiz konserlerdeki verimlilik bize bunu gösteriyor. 7den 70e herkese hitap etmek bence en keyifli olan şeydir.


© 2021 RETROBÜS | tüm hakları saklıdır.